U sklopu 72. Splitskog ljeta, u srijedu 22. srpnja 2026. na igralištu Turističko-ugostiteljske škole na Marjanu, premijerno će biti izveden autorski projekt Balet³.
Balet³ zamišljen je kao večer u kojoj se kroz tri antologijska djela glazbe 20. stoljeća susreću tri različita koreografska pisma. Večer otvara Rapsodija u plavom Georgea Gershwina u koreografiji Mirne Sporiš Miani, uz nastup klarinetista Balda Šale. Slijedi My Heart Asked u koreografiji Lukasa Zuschlaga, nastao na glazbu Sergeja Rahmanjinova, a večer zaključuje Ravelov Bolero u koreografiji Takuye Sumitoma.
O koreografima
Mirna Sporiš Miani dugogodišnja je prvakinja Baleta HNK-a u Zagrebu, u čijem je ansamblu djelovala pune 32 sezone. Dobitnica je Nagrade „Ana Roje” i Nagrade hrvatskoga glumišta (za ulogu Swanilde u baletu „Coppélia na Montmartreu”), a tijekom karijere surađivala je s koreografima poput Hansa van Manena, Edwarda Cluga i Marca Goeckea. Uz plesačku karijeru afirmirala se kao pedagoginja, koreografkinja i redateljica; koreografirala je cjelovečernje balete „Orašar”, „Petar i vuk”, „Trnoružica” i „Giselle”. Od prosinca 2025. vršiteljica je dužnosti ravnateljice Baleta HNK-a Split.
Lukas Zuschlag rođen je u Feldkirchenu u Austriji. Od 2004. član je Baleta SNG Opere i baleta Ljubljana, gdje je napredovao do statusa prvog solista, a 2025. imenovan je ravnateljem Baleta te kuće. Uz bogatu plesačku karijeru potpisao je koreografije za brojne operne i baletne produkcije u Sloveniji i inozemstvu, među ostalim u Klagenfurtu, Trstu, Cagliariju i Ostravi. Godine 2024. koreografirao je scenski nastup slovenske eurovizijske predstavnice Raiven, a iste je godine praizveden njegov prvi cjelovečernji balet „Mali princ”.
Takuya Sumitomo nacionalni je prvak Baleta HNK-a u Zagrebu, čiji je član od 2015. Trostruki je dobitnik Nagrade „Oskar Harmoš” te Nagrade hrvatskoga glumišta 2023. za naslovne uloge u „Spartaku” i „Peeru Gyntu”, a za ulogu Gustava von Aschenbacha u „Smrti u Veneciji” dobio je nominaciju Critics’ Choice časopisa Dance Europe. Kao koreograf potpisao je „Bolero” u Narodnom pozorištu u Sarajevu (2024.), nagrađen za najbolju koreografiju i režiju baletne predstave, te „Black Puzzle” (2025.), koprodukciju Muzičkog biennala Zagreb i HNK-a u Zagrebu.