BOOKVICA: Predstavljanje knjige "Ustav Republike Hrvatske"

U četvrtak, 6. listopada 2016., s početkom u 18:00 sati, započinje 9. sezona književnog programa BOOKVICA u splitskom klubu „Quasimodo“ (Gundulićeva 26a/II), u sklopu kojeg je u proteklih sedam i pol godina (od travnja 2009.) održano 136 Bookvica te publici predstavljeno dvjestotinjak domaćih i inozemnih autora i autorica te njihovih djela.

Bookvica, koju vodi Patricija Vodopija, profilirala se kao autorska večer na kojoj se posjetitelji u opuštenoj atmosferi druže s autoricama i autorima te razgovaraju ne samo o njihovoj najnovijoj objavljenoj knjizi, nego i o cjelokupnom opusu i drugim, književnosti bliskim i aktualnim temama. Uz razgovor s gostima redovito se organiziraju lutrije na kojima je dar knjiga koja se predstavlja, a u nastavku večeri sluša se glazba po izboru gostujućeg autora ili autorice. Cilj je Bookvice svih ovih godina poticati i promicati kulturu čitanja i stvaranje kvalitetnih književnih djela.

Nova sezona Bookvice otvara se predstavljanjem hit-knjige, scenarija za hit-film književnika ANTE TOMIĆA i redatelja RAJKA GRLIĆA „Ustav Republike Hrvatske“ (Hena.com, 2016.), koji je njihov četvrti zajednički scenarij. Neposredno uoči splitske premijere nagrađivanoga filma autori će u Bookvici, u društvu s romanopiscima i novinarima IVICOM IVANIŠEVIĆEM i RENATOM BARETIĆEM, govoriti o knjizi i filmu, o svojoj dugogodišnjoj uspješnoj suradnji i tehnikama pisanja scenarija, o ljubavi i mržnji, seksualnim i inim orijentacijama, bivšoj i sadašnjoj državi, nacionalnostima i svjetonazorima, toleranciji i predrasudama…

Kao i uvijek u Bookvici, najsretnijeg posjetitelja ili posjetiteljicu očekuje knjiga na dar.

 

O knjizi „Ustav Republike Hrvatske“:

„Ustav Republike Hrvatske vrlo je intimna priča četvero ljudi koji žive u istoj stambenoj zgradi u centru Zagreba. Riječ je o ljudima koji su međusobno vrlo različiti – od društvenog statusa do seksualne orijentacije, od političkog svjetonazora do religija kojima pripadaju ili ne pripadaju. Jedino što im je zajedničko jest to da svi imaju neke svoje “demone prošlosti” koji ih navode da žive više u perfektu nego u sadašnjosti i koji im uvelike određuju način života i socijalne kontakte.

U ovom scenariju Ante Tomić i Rajko Grlić problematiziraju netrpeljivost koja je u osnovi našeg suvremenog društva, isključivost koja je temelj za osudu svega što je drukčije od onoga u što sami vjerujemo – ne dopuštajući pritom da naš svjetonazor i našu istinu bilo tko ironizira ili dovodi u pitanje. Ova priča preispituje postojanje mržnje, netolerancije, ideološke zaslijepljenosti i fanatizma u našoj suvremenosti, istražujući čime se ta mržnja hrani i kako oblikuje živote „malih“ ljudi.“

Marina Vujčić, urednica