Udruga Fotoklub Split dobitnica je ugledne Državne nagrade tehničke kulture ''Faust Vrančić'' za 2021. godinu. Tako je na sjednici održanoj 22. ožujka 2022. odlučio Odbor za dodjelu Nagrade – imenovan od strane Sabora Republike Hrvatske – ukazujući ogromnu čast jednoj od najstarijih splitskih udruga.
Podsjetimo, Fotoklub Split je osnovan 1911. godine, a aktivnost udruge zamrla je u međuratnom razdoblju, da bi ponovno oživjela pedesetih godina prošlog stoljeća. Od tada, pa sve do danas, Fotoklub neumorno djeluje i kroz različite programe doprinosi afirmaciji i razvoju splitske fotografske i kulturne scene. Gotovo sedamdeset godina udruga vodi Galeriju fotografije u kojoj je Fotoklub ugostio izložbe nekih od najznačajnih hrvatskih i svjetskih autora, ali izložbena djelatnost tek je jedan aspekt rada udruge. Za grad Split i lokalnu zajednicu Fotoklub je podjednako važan i zbog kontinuiranih edukativnih aktivnosti – radionica starih fotografskih tehnika poput camere obscure i cijanotipije, tečajeva digitalne i analogne fotografije, besplatnih programa za djecu i mlade, Photo Talkova s gostujućim autorima, a Klub je kroz godine postao prepoznatljiv i po brojnim humanitarnim i kulturnim projektima poput Help!Portraita, Split Formata i Split fotomaratona... Stoga nije ni čudno da je Fotoklub u svojoj dugoj povijesti ''pobrao'' brojne nagrade – od godišnje nagrada Grada Splita, nagrada Hrvatskog fotosaveza i Zajednice tehničke kulture, pa do najvećeg mogućeg priznanja – proglašenja zaštićenim kulturnim dobrom, i same udruge i Galerije fotografije, pri Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske.
Predsjednica udruge Maja Prgomet kaže kako ju je Odluka Odbora ugodno iznenadila, ali i kako je Fotoklub Split zaslužio ''Fausta Vrančića''. – Državna nagrada ''Faust Vrančić'' stvarno nam iznimno znači i sve nas je jako obradovala. Ali, isto tako smatram da smo je u potpunosti zaslužili jer doista u Fotoklubu neumorno radimo na svim našim programima – u Galeriji fotografije ugostimo 15 izložbi godišnje, dva puta godišnje održimo tečaj, imamo besplatne radionice camere obscure za djecu i mlade, pokrenuli smo i besplatni tečaj fotografije za djecu, surađujemo sa školama, s drugim udrugama i javnim ustanovama, umrežili smo se i s udrugama i javnim ustanovama u drugim gradovima, ove godine smo pokrenuli i Split foto salon i revitalizirali diskurzivni program Foto utorak, a do kraja godine čeka nas i Split Format, Split fotomaraton i humanitarna manifestacija Help!Portrait... To je jako puno posla, a s obzirom da udruga ima samo jednu zaposlenicu, može vam biti jasno koliko je potrebno volonterskog angažmana članova, entuzijazma i energije, da bi se sve stiglo i uspjelo. I koliko ljubavi, i prema fotografiji, i prema Splitu, i prema našoj publici bez koje sve ovo ne bi imalo nikakvog smisla.