Praizvedba drame 55 kvadrata Ivane Vuković o Splitu 21. stoljeća

Drama 55 kvadrata Ivane Vuković doživjet će praizvedbu na sceni Hrvatskog narodnog kazališta Split u subotu 26. ožujka. Predstavu o tri generacije obitelji koja se, sticajem okolnosti, okuplja u nevelikom splitskom stanu, režira Ivan Plazibat. Uloge tumače: Goran Marković, Arijana Čulina, Ana Marija Veselčić, Roko Sikavica, Snježana Sinovčić Šiškov i Nikola Ivošević.

Po riječima autorice tekst „inspiriran svakodnevicom i kolumnom Jurice Pavičića, u slice of life maniri prati suvremenu splitsku obitelj tijekom ljetnih mjeseci. Izbačeni 1. svibnja iz stana koji unajmljuju, Lena i Tino odlučuju ljetne mjesece provesti kod Leninih roditelja, mlađeg brata i bake u stanu od 55 kvadrata. Osim najezde turista, ljeto u stanu otežava nepitka voda, požar koji se opasno približio gradu, te smrad odlagališta smeća koji se širi cijelim gradom, a posebno kad zapuše južina, metaforički podsjećajući na odnos grada prema svojim građanima.“ Medijsku koferenciju kojom je, na kazališnoj pozornici, pred realističnom scenografijom stana u splitskoj novogradnji površine 55 metara kvadratnih, otvorio je intendant HNK Split Srećko Šestan. „U našoj programskoj orijentaciji nastojimo afirmirati što više splitskih autora Ovaj reprezentativni izbor stoga je prirodni nastavak prethodne dramske premijere U malu je uša đava u kojoj smo se kroz dječja sjećanja nostalgično prisjetili splitskih osamdesetih godina. Drama Ivane Vuković vodi nas u jednu sasvim drukčiju realnost“, kazao je Srećko Šestan. „Prije nego što sam postala ravnateljica Drame, primajući nagradu Marin Držić na ovoj pozornici, pozvala sam intendante i ravnatelje Drame svih kazališta da čitaju i postavljaju dramske tekstove nagrađene Držićem pa mi je, po dolasku na ovo mjesto, bio prvi zadatak i velika želja da neku od tih drama postavimo. Drago mi je da će mlada dramatičarka Ivana Vuković imati praizvedbu na velikoj sceni nacionalnog kazališta uz svom gradu, kao što mi je drago da se režije prihvatio Ivan Plazibat čija mi se redateljska vizija već od prvih naših razgovora svidjela. Drago mi je i zbog ove mlade autorske ekipe, zbog međugeneracijske suradnje u glumačkom ansamblu predstave, budući da tekst upravo i govori o međugeneracijskom suživotu. Tekst je socijalno vrlo angažiran, o ovom gradu govori iz perspektive mladih ljudi kojima su starije generacije u naslijeđe ostavile mnoge probleme s kojima oni danas moraju živjeti. Vjerujem da je ovo predstava koju će Splićani vrlo rado gledati“ istaknula je ravnateljica Drame Marina Vujčić. Autorica teksta Ivana Vuković: „Izuzetno mi je drago što sam kao mlada autorica dobila priliku da mi tekst bude izveden na ovoj pozornici. Smatram da ima puno novih autorskih glasova kojima treba dati priliku pa zahvaljujem ravnateljici Drame i intendantu na tome što su takvu priliku ukazali meni. Tekst se događa 2017. u jednoj splitskoj obitelji tijekom ljetnih mjeseci sa svim nedaćama koje se na širem planu, kao kolektivno iskutvo grada dešavaju, od požara, turizma, prljave vode i problema s Karepovcem pa se nadam da će ga splitska publika prepoznati.“

Redatelj Ivan Plazibat: „Riječ je o tekstu koji tematizira Split 21. stoljeća. U slici te tematike je i Ivanina generacijska vizija pa u samom rukopisu nije prikazan Mediteran koji je veseo i prpošan, već Mediteran  gdje se problemi izbjegavaju, gdje se ne govori puno o problemima i gdje je glavni problem skriveni centar. Od početka smo željeli raditi mirnu i tihu predstavu u kojoj neće biti velikih lomova. Tako smo doživljavali Split 21. stoljeća i ovu splitsku paralizu i nedostatak vizije budućnosti grada. Publika ne treba, stoga, očekivati prpošni Mediteran već predstavu koja mnogo duguje filmskoj tradiciji, ponajviše onoj rumunjskog novog vala. Ivani zahvaljujem što me je natjerala na takvo razmišljanje. Glumački se tražio svojevrsni minimalizam za koji je potrebna velika koncentracija i na tome zahvaljujem glumačkom ansamblu. Predstava koristi nove tehnologije pa tako cijelo vrijeme imamo live stream s kamere koja otkriva kuteve koje kazališna publika inače ne bi vidjela.“

Snježana Sinovčić Šiškov, koja u predstavi igra Natašu, majku, kćer i suprugu: „Ovaj tekst, kao što je već spomenuto, nema veze s Mediteranom kako smo ga doživljavali u nekim prethodnim predstavama u kojima sam igrala. Tekst je pun jednostavnih, na prvi pogled plošnih, rečenica, no krije u sebi mnogo slojeva koje glumac, u suradnji s redateljem, treba otkrivati. Taj, naizgled jednostavan, tekst otvoren je za mnoga redateljska i glumačka iščitavanja. Spoj Ivaninog teksta i Ivanovog iščitavanja dao je veliki kreativni prostor nama glumcima.“

„Moj lik, Tino, jedini je 'vanjski' član ove obitelji, čiji je član postao ženidbom i, preko njega, priznala mi je to i autorica, doživljava se ova obitelj. Tekst je lijepa prilika za glumca budući da obiluje dramskim situacijama i odnosima između likova. Rad na predstavi bio je odličan. Posebno mi je drago što smo upoznali mladog kolegu Roka Sikavicu. Kao što je važno igrati dramske tekstove novih, mladih autora podjednako važno i inspirativno je i upoznavanje novih glumaca“, kazao je glumac Goran Marković. Ana Marija Veselčić, uloga Lene: „Budući da ova predstava počiva na međugeneracijskim odnosima i uvelike je rađena i mišljenja iz pozicije mlađih ljudi, željela bih pozvati posebno mlade Splita da je pogledaju. Ako vam je dosta Netflixa, dođite u kazalište!“

„Ja bih ispred svih aduta ove predstave istaknula ponajviše redatelja Ivana Plazibata koji je istinski umjetnik. On je predstavi dao svoj redateljski pečat, navodio je glumce da budu bolji. Predstava je dobra, dođite i pogledajte!“ kazala je Arijana Čulina koja igra ulogu majke, bake i punice Fani. „Prije svega bih zahvalio Ivanu i Ivani koji su zaslužni što sam se vratio u grad u kojam sam kao dijete započeo svoj glumački put,“ započeo je Roko Sikavica koji ulogom Luke, najmlađeg člana obitelji, glumački debitira na sceni HNK Split. „Tekst je koncizan, govori o problemima s kojima se susreću tri generacije Splićana. Igram 17-godišnjaka koji povratkom sestre i zeta u zajednički stan gubi svoj prostor i biva, na određeni način, ostavljen sa strane što njega iznimno boli i zabrinjava. Predstava je novitet koji je nedostajao splitskoj a i hrvatskoj kazališnoj publici. Tu je svepristuna video kamera, potpuno realističnu scenu stana od 55 kvadrata, filmsku glumu. Mislim da će publika biti duboko dirnuta pričom koja nam je, u osnovi, svima dobro poznata a o njoj ne govorimo.“

Nakon premijerne izvedbe koja je na programu u subotu 26. ožujka sljedeće planirane reprize predstave 55 kvadrata  planirane su za 2., 3. i 4. travnja.

Foto: Luna J. Stamenković