Torcida u subotu organizira prosvjed na Rivi

 U subotu 29. studenog na Rivi, KNH Torcida organizirati će prosvjed "protiv ovakvog nogometa".  Posvjed će se održati prije  utakmice Hajduk – Zagreb, a detalje će Torcida  objaviti na press konferenciji koja će se održati u srijedu 26.11.2014. u 12:00 sati u Klubu navijača.

Torcida se oglasila priopćenjem:
Posljednjih godina KN Torcida stalno upozorava na anomalije u hrvatskom nogometu. Borili smo se protiv 'grobara' Hajduka i tu bitku skoro priveli do kraja. Nažalost, još i danas nitko od bivših dužnosnika kluba nije odgovarao za višemilijunsku štetu našem klubu i državi.
Pokrenuli smo, zajedno s udrugom "Naš Hajduk" , projekt 'Zlatna Zviždaljka' preko kojeg smo dobili informacije 'zviždača' te podnijeli DORH-u i drugim nadležnim institucijama više od 10 predstavki. Upozoravali smo na slučaj Lokomotiva te na ilegalne potpore Dinamu od strane Grada Zagreba. Pitali smo se kako je moguće da nije srušena kriminalna hobotnica nakon osuđivanja Širića i Djedović te kako je moguće da ti ljudi i danas uživaju veliki ugled u nogometnim krugovima. Zvučala nam je nevjerojatno činjenica o nekažnjavanju člana IO-a HNS-a koji je u pijanom stanju udario predsjednika Hajduka. Hrvatski navijači su više puta upozoravali na narušavanje njihovih temeljnih ljudskih prava te selektivno provođenje zakona. Činjenica kako se nijedna od brojnih udruga za očuvanje ljudskih prava nije oglasila je poražavajuća za hrvatsko društvo.
Nažalost, sve legalne i dobro pripremljene tužbe naša država i većina javnosti je zanemarila. Događaje u Milanu ne želimo pravdati, ali očito su bili vapaj koji je pokrenuo lavinu koja je došla do svog vrhunca na subotnjem derbiju Hajduk – Dinamo. Prilikom ulaska na stadion saznali smo za postojanje liste od 99 pripadnika Torcide koji ne smiju na stadion, a od toga samo njih 37 imaju sudsku zabranu. Bitno je napomenuti da ovi potonji nisu uopće bili u blizini stadiona, a tome u prilog ide i činjenica kako bi isti bili privedeni prilikom legitimacije. Pitamo se odakle popis ostale 62 osoba?
Svjedočili smo prebacivanje loptice zagrebačke policije na Dinamo i PU SD, koja je potvrdila da su postupali prema zakonu, te poslali popis 37 osoba sa zabranama. U posljednjim razgovorima saznajemo da je Dinamo popis dobio od Ravnateljstva policije pozivajući se na Zakon o sprječavanju nereda na sportskim terenima. U Zakonu jasno piše kako sud mora obavijestiti nacionalni savez o osobama s zaštitnim mjerama, a nacionalni savez organizatore športskog natjecanja (članak 32. Stavak 4). Pitamo se po kojem zakonu policija ima pravo slati popis osoba koje ne smiju na športsko natjecanje, a nemaju izrečenu sudsku zabranu i zašto Ravnateljstvo policije krši zakon Republike Hrvatske koji bi trebali provoditi? Nadamo se kako će napokon netko u policiji odgovarati za diskriminaciju i prekoračenje ovlasti. Za vrijeme razgovora pred jugom Maksimira i traženja poštivanja naših prava, policija je jednostavno odlučila zaustaviti dolazak ostalih 1500 navijača Hajduka. Postavljamo pitanje o budućnosti primjene ovakve prakse gdje je danas na „crnim“ listama 60-ak ljudi, a sutra će biti 600 ljudi kojima je jedini grijeh što navijaju za Hajduk i bune se protiv stanja u hrvatskom nogometu. Nažalost, primjer ovakve prakse već imamo u Maksimiru gdje se „crne“ liste proširuju svaku utakmicu kako bi se ugušio otpor vladaru hrvatskog nogometa. Vapaj smo slali i prilikom premlaćivanja hrvatskih državljana u Slovačkoj, pa su se tada pojedini ministri ograđivali od svojih građana koji su poslije na slovačkom sudu dokazali nevinost. Sličan slučaj ponovio se i u Milanu gdje je svih 16 uhićenih hrvatskih državljana oslobođeno prvotnih optužbi, dok su pojedini ministri tražili zatvorske kazne. Možemo se i prisjetiti prekoračenja ovlasti policije u Zelini na kup utakmici Zelina – Hajduk, za koje nitko nije odgovarao. 
Pitamo se, koliko još vapaja treba hrvatskoj Vladi, pravosuđu i javnosti kako bi se napokon počeli rješavati problemi u hrvatskom nogometu. Odbijamo biti građani drugog reda u našoj državi i biti instrument politike hrvatskog nogometnog saveza u prikrivanju vlastitih huligana.
Zbog svih ovih razloga KN Torcida Split organizira VELIKI PROSVJED protiv ovakvog nogometa koji će se održati prije utakmice Hajduk – Zagreb u subotu 29.11.2014. na splitskoj Rivi. Na skupu ćemo još jednom dati podršku igračima i rukovodstvu našeg kluba na hrabroj odluci, te pozvati državne institucije da napokon krenu provoditi zakone Republike Hrvatske. Više informacija o prosvjedu objavit ćemo na press konferenciji koja će se održati u srijedu u 12:00 sati u Klubu navijača Torcida Split. Pozivamo sve navijače Hajduka da dođu na ovaj mirni prosvjed i još jednom upozore na stanje u hrvatskom nogometu. Pokažimo da imamo stav kojeg smo spremni braniti i uvjerenja za koja smo se spremni boriti!

KONTRA MRAKU, KONTRA SILI!