Upala pluća Grada Splita!

Naš sugrađanin Pero Prosenica se već duže vrijeme bavi problematikom divljeg otpada na „Turskoj kuli“, no sada je odlučio svoje pronalaske podijeliti sa svima. Ovo je pismo koje je, uz priložene fotografije, poslao nadležnim institucijama, ali i nama kako bi informirao javnost.

"Kao student specijalističkog studija zaštite okoliša (Visoka škola za sigurnost, s pravom javnosti), pišem specijalistički rad na temu „Analiza utjecaja na okoliš divljeg odlagališta otpada „Turska kula“, te se osjećam odgovornim podijeliti svoja zapažanja s građanima grada Splita.

Park Mladeži, poznat pod nazivom Turska kula, drugi je najveći park u Splitu poslije park-šume Marjan. Smjestio se na oko 25 tisuća kvadrata, na sjevernom dijelu splitskog poluotoka, udaljen samo desetak minuta šetnje od centra grada. Turska kula je već nekoliko puta bila „domaćin“ raznim vrstama otpada, no nikada u ovolikoj količini u kojoj se otpad danas nalazi. Problem onečišćavanja, osim u građanima koji odlažu, leži i u idealnim uvjetima koje ovo područje posjeduje.

Naime, cijelo područje Turske kule nema sustav javne rasvjete, što prisiljava sve građane (posjetitelje šume) da napuste područje prije nego padne noć. Prilazni put je smješten na sjevernoj strani, daleko od očiju javnosti, skriven između borove šume s jedne strane, te visokih trstika i gustog grmlja s druge strane, što pruža pravi prirodni paravan. Najveća količina otpada je sastavljena od triju glavnih komponenti.

Prije svega, zatečen je građevinski otpad, zatim otpad od namještaja i ostalih drvenih ostataka, dok je treća vrsta definitivno ona koja predstavlja najveću prijetnju u okoliš – otpad od zauljenih pogonskih dijelova automobila, filtera te spremnika. Procjenjena količina otpada se kreće do 50 m3.

Novonastali otpad u posljednjih nekoliko mjeseci sastoji od odbačenog starog papira (konkretno izdanja nakladnika Slobodna Dalmacija, uredno povezanih i zapakiranih u plastične (!) omote), a radi se o dnevniku "Slobodna Dalmacija" te tjednicima "Mali oglasnik" i "More", koji su odbačeni u grmlje. Tko je i zašto odbacio tiskovine u okoliš, pored ovlaštenih tvrtki za sakupljanje otpada od papira, nepoznato je. Problem nije samo s aspekta zaštite okoliša, već se širi i na pitanje zaštite od požara, budući da odbačeni papirnati otpad svakako podiže opasnost od nastanka požara, čime bi bila ugrožena ne samo šuma "Turska kula", već i  naseljeno područje u blizini lokacije.

S obzirom da se odgovornost određenih pravnih i/ili fizičkih osoba najvjerovatnije ne može utvrditi sa sigurnošću, sve troškove sanacije bi trebao preuzeti Grad Split. Naravno, Grad se ne bi trebao zaustaviti samo na sanaciji već bi trebao i poduzeti radnje sprječavanja ponovnog nastanka odlagališta otpada na spornoj lokaciji, jer zasigurno nikome nije u interesu da Grad svakih pet godina troši novac na sanaciju već sanirane lokacije.

S poštovanjem,

Pero Prosenica
Bacc.ing.sec."