Već duže vremena udruga Zvjezdano selo Mosor sredinom svakog kolovoza organizira javno promatranje meteorskog roja Perzeida s terase zvjezdarnice na brdu Makirini, u Gornjem Sitnom. Tako će biti i ove godine: javno promatranje će biti upriličeno 12. kolovoza (nedjelja) u večernjim satima. Prema prognozama, najviše Perzeida se očekuje u nedjelju u večernjim satima, te u ponedjeljak rano izjutra. Zvjezdarnica će za sve zainteresirane građane biti otvorena već u 19.30 h. Večernji program će i ovaj put biti upotpunjen znanstveno-popularnim predavanjem. Ono će započeti u 20.00 h, a tema će mu biti „Asteroidi – obmana ili realna opasnost?“ Održat će ga Stefan Cikota, astrofizičar s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, koji je iz čuvene zvjezdarnice u Višnjanu sudjelovao u otkrivanju 3300 malih tijela Sunčevog sustava!
Sažetak predavanja: Blještavim sagorijevanjem i snažnom detonacijom nepoznatog 20-metarskog asteroida, dana 15. veljače 2013. g. nad ruskim gradom Čeljabinskom, ponovno su potaknute rasprave o opasnostima malih tijela iz našeg svemirskog susjedstva, učestalosti njihovih udara i mogućnostima obrane. Dimenzije ovakvih objekata su na granici vidljivosti teleskopa svemirskih straži, a do sada je otkriven tek 1% objekata promjera do 20 m. Koliko su asteroidi zaista opasni, kako se otkrivaju i prate, kolika je učestalost njihovih udara u Zemlju i druge objekte Sunčevog sustava, te postoje li opravdani razlozi za brigu – samo su neka od pitanja na koja će u predavanju biti dan odgovor.
Ako vremenski uvjeti budu povoljni, nakon predavanja će se na terasi zvjezdarnice pristupiti promatranju meteorskog roja Perzeida. Uz astronoma-animatora ZSM-a Zorana Kneza, promatranje će voditi drugi gost iz Zagreba, popularizator istraživanja svemira i svima znani stručni suradnik popularne radijske emisije Andromeda Ante Radonić. Ove godine lovcima na meteore Mjesec neće smetati jer ga neće ni biti na nebu. Bude li nebo vedro, može se stoga očekivati opažanje velikog broja nebeskih krijesnica, uključujući i one prilično slabog sjaja. Promatranje će potrajati do 1.00 h iza ponoći (ponedjeljak), a bit će posvećeno isključivo „hvatanju“ Perzeida.
Ulaz je za sve besplatan i svi ljubitelji meteora i zvjezdanog neba su dobrodošli!
Što su Perzeidi?
Dvije su vrste nebeskih krijesnica ili meteora: jedni od njih su usamljenici i posjećuju nas sporadično, dok drugi do Zemlje stižu u velikim rojevima, uvijek u isto doba godine. Ti potonji nastaju od mnoštva krhotina što ih na svom putu oko Sunca za sobom ostavljaju kometi. Ako se staza kometa približava putanji kojom plovi Zemlja, takvi oblaci kometne prašine mogu se naći na putu našem planetu. Čestice prašine tada stanu ulijetati u našu atmosferu, obično brzinama od nekoliko desetaka kilometara u sekundi. Pri tom se ugriju, zažare i izgore, već na velikoj visini iznad tla. Taj bljesak, vidljiv obično tek djelić sekunde, nazivamo meteorom. Samo iznimno se dogodi da neko od tih malih tijela koja zarone u Zemljin zračni omotač bude dovoljno veliko da neki njegov dio stigne do same površine, kao meteorit.